Materiały dla uczniów

Tutaj każda osoba ucząca się angielskiego znajdzie materiały, z których można korzystać między zajęciami: linki do ciekawych stron, wskazówki jak efektywnie się uczyć, ciekawostki językowe.

Nasi słuchacze otrzymują też link do platformy z interaktywnymi fiszkami Quizlet. Zgłoś się do swojego lektora i poproś o przypisanie Cię do odpowiedniej grupy!


Odcinek 2: Co to jest hipokamp

Dzisiaj krótkie wyjaśnienie czym jest tajemniczo brzmiący twór, będący fabryką ludzkiej pamięci. Hipokamp, bo o nim mowa, jest parzystą strukturą mózgu umieszczoną w prawym i lewym płacie skroniowym w tzw. starej korze. Ma swoje połączenia z całym układem limbicznym oraz nową korą mózgową. Jego główne zadanie to tworzenie wspomnień i przyswajanie wiadomości. To on przetwarza i porządkuje na bieżąco wrażenia napływające ze wszystkich zmysłów. Jego uszkodzenie powoduje, że człowiek traci możliwość tworzenia nowych wspomnień. Hipokam część informacji wzmacnia, a część odrzuca uznając za niepotrzebe. Co o tym decyduje? Powtarzanie. Przez powtórki hipokamp wzmacnia połączenia między neuronami, gdzie przechowywane są nowe wpomnienia i nowe wiadomości, dzięki czemu tworzy się pamięć długotrwała. Ale to nie koniec. Jest on również naszym systemem nawigacyjnym, odpowiedzialnym za pamięć przestrzenną. Krótko mówiąc, bez hipokampa nie ma zapamiętywania i uczenia się. Choroba Alzheimera zaczyna się od degeneracji tej właśnie struktury mózgu. Chory zapomina, co robił, nie przyswaja nowych informacji, zaczyna tracić orientację w terenie. Czy można więc wspomóc hipokamp, by służył nam dobrze do późnej starości? O tym za tydzień.


unnamed

Odcinek 1: Pamięć

Czy wiecie, że naukę języka obcego uznano za najlepszy trening pamięci? Lepszy niż krzyżówki, łamigłówki i szachy razem wzięte. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, okazuje się, że poszczególnymi językami zajmują się różne obszary mózgu, a więc nauka drugiego języka angażuje nowe neurony. Po drugie hipokamp, czyli część mózgu będąca naszą fabryką pamięci, jest tym sprawniejszy im bardziej nie próżnuje. W niedawnym artykule zamieszczonym w "Current Opinion in Neurology" stwierdzono, że dwujęzyczność stanowi potężną rezerwę poznawczą, opóźniającą początek otępienia. Jeśli do tego dodamy liczne eksperymenty, które wkazują na poprawę uwagi i pamięci roboczej u osób uczących się języków obcych, to łatwo dojść do wniosku, że nie można zrobić dla siebie lepszej rzeczy niż uczyć się języków całe życie! Za tydzień: co to jest hipokamp


Learn English Through Story

W okresie wakacyjnym, aby zachować kontakt z językiem, polecam ćwiczenia w rozumieniu ze słuchu z użyciem serii Learn English Through Story dostępnej na YouTube. Są to adaptacje znanych powieści dostosowane poziomami od beginner (Level 1) do advanced (Level 6). Wystarczy wybrać interesujący nas poziom i tytuł. Zachęcam, aby słuchając pierwszy raz, nie posiłkować się tekstem. Za drugim odsłuchaniem można również śledzić tekst i skupić się bardziej na słownictwie.
https://youtu.be/kqF-mCqbTIQ


Polandia - polish your English

Serdecznie polecam słuchaczom na każdym poziomie serię krótkich wywiadów o tym, jak obcokrajowcy postrzegają nasz kraj. Mówią oni po angielsku, ale wypowiedzi można śledzić z polskimi napisami. Zabawne, zaskakujące i pouczające. Seria pod patronatem MSZ dostępna na YouTube: https://www.youtube.com/show/polandia


Warsztat technik pamięciowych

Dla chętnych, którzy chcą uruchomić swoją wyobraźnię i wyćwiczyć się w lepszym zapamiętywaniu słówek, kilka użytecznych wskazówek. Jak obrócić na swoją korzyść proces zapominania, jak wykorzystać skojarzenia oraz swoje naturalne predyspozycje.

Materiał do pobrania:
HANDOUT


QUIZLET CZYLI FISZKI

Drogi Kursancie lub Kursantko! Czy korzystasz regularnie z fiszek przygotowanych do materiału z Twojego podręcznika? Jeśli nie, to poproś o link w sekretariacie. Jeśli tak, to upewnij się, że robisz to regularnie. Lepiej 15 minut każdego dnia niż raz w tygodniu. Powodzenia!