Materiały dla uczniów

Tutaj każda osoba ucząca się angielskiego znajdzie materiały, z których można korzystać między zajęciami: linki do ciekawych stron, wskazówki jak efektywnie się uczyć, ciekawostki językowe.

Nasi słuchacze otrzymują też link do platformy z interaktywnymi fiszkami Quizlet. Zgłoś się do swojego lektora i poproś o przypisanie Cię do odpowiedniej grupy!


Odcinek 3: Jak dbać o hipokamp czyli ośrodek pamięci

Czy możemy poprawić naszą pamięć i działać przeciw procesom neurodegeneracji w mózgu? Jak najbardziej. Możemy dbać o dobre funkcjonowanie naszej fabryki pamięci czyli hipokampa na kilka sposobów:

1. Dieta. Witaminy z grupy B (orzechy, pestki, owsianka, jajka, ryby, szpinak, fasola, jajka) oraz tłuszcze omega 3 (makrela, sardynki, śledź, orzechy włoskie, olej lniany) wspomagają hipokamp.To, co mu szkodzi to nadmiar cukru w diecie. Nie bójmy się jeść jajek. Żółtko jaja jest nieocenionym źródłem choliny (witamina B4), która bierze udział w tworzeniu acetylocholiny - neuroprzekaźnika majacego największe znaczenie dla procesów myślenia, zapamiętywania i uczenia się. (Zobacz: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413827%2Ccholesterol-z-jajek---nie-taki-straszny-jak-go-dawniej-malowano.html) Zredukuj więc przyjemne słodkie deserki i przekąski, a zacznij jeść więcej orzechów, jajek i ryb.

2. Ruch Pozornie zdaje się, że ruch nie ma związku z jakością pracy naszego mózgu. Nic bardziej błędnego. W każdy nasz ruch zaangażowane sa przecież różne części kory oraz móżdżek. Im więcej się ruszamy, tym bardziej stymulujemy mózg do pracy: ruchy naprzemienne, ćwiczenia równowagi zmuszają mózg do aktywności. Zwykłe spacery, pływanie czy jazda na rowerze w zupełności wystarczą. Podczas treningu wzrasta poziom białka zwanego czynnikiem neurotroficznym pochodzenia mózgowego stymulującego plastyczność neuronalną. Siedzenie cały dzień nawet z dobrą książką i to jeszcze w towarzystwie słodkich przekąsek to skazywanie się na powolną degenerację naszych funkcji poznawczych. Ruszaj się więc codziennie i gdzie możesz, idź piechotą.

3. Sen W czasie snu dochodzi do detoksykacji mózgu ze zbędnych substancji akumulujących się podczas naszej dobowej aktywności. Odpowiada za to tzw. układ glimfatyczny, który jest znacznie aktywniejszy podczas fazy snu. Gdy śpimy następuje też porządkowanie informacji, które napłynęły do nas w ciągu dnia. Dlatego uczniowie, którzy zamiast siedzieć po nocy i zakuwać idą po prostu spać, lepiej przetwarzają informacje, które zdobyli w ciągu dnia. Nie zaniedbuj więc snu i nie przesiaduj do późna. A jeśli masz kłopot ze spaniem, szukaj pomocy u specjalisty.

4. Gimnastyka mózgu Uczenie się języków, czytanie, łamigłówki, krzyżówki aktywują hipokamp do tworzenia rozbudowanej sieci połączeń. W ten sposób nie pozwalamy neuronom na nudę, ale nieustannie aktywujemy do pracy. Nie poddawaj się lenistwu: licz w myśli, nie na kalkulatorze. Poruszaj się bez nawigacji, ucz się nowych rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś. Neurony muszą mieć wyzwania, aby tworzyć w naszym mózgu gęstą sieć połączeń.

5. Wyciszenie Nasz współczesny świat dostarcza nam nieustannie wielu stresów, a stres działa destrukcyjnie na mózg. Trzeba więc podjąć świadomy wysiłek, aby ten stres zredukować i zamiast układu współczulnego (uciekaj lub walcz) włączyć do działania uklad przywspółczulny (regeneruj i wyciszaj). Aby to osiągnąć wystarczy codzienna dawka kontaktu z naturą, nauka głebokiego oddychania, różne formy praktyk medytacyjnych, spokojny i odpowiednio długi sen. Takie świadome wyciszenie ma wpływ na nasz hipokamp, koncentrację oraz regulację reakcji emocjonalnych. Nie szukaj więc wymówek, tylko rusz na spacer do parku a wieczorem przez 5 minut usiądź wygodnie i świadomie oddychaj: spokojny wdech i spokojny, wydłużony wydech. Wyciszysz się w ten sposób przed snem.


Odcinek 2: Co to jest hipokamp

Dzisiaj krótkie wyjaśnienie czym jest tajemniczo brzmiący twór, będący fabryką ludzkiej pamięci. Hipokamp, bo o nim mowa, jest parzystą strukturą mózgu umieszczoną w prawym i lewym płacie skroniowym w tzw. starej korze. Ma swoje połączenia z całym układem limbicznym oraz nową korą mózgową. Jego główne zadanie to tworzenie wspomnień i przyswajanie wiadomości. To on przetwarza i porządkuje na bieżąco wrażenia napływające ze wszystkich zmysłów. Jego uszkodzenie powoduje, że człowiek traci możliwość tworzenia nowych wspomnień. Hipokam część informacji wzmacnia, a część odrzuca uznając za niepotrzebe. Co o tym decyduje? Powtarzanie. Przez powtórki hipokamp wzmacnia połączenia między neuronami, gdzie przechowywane są nowe wpomnienia i nowe wiadomości, dzięki czemu tworzy się pamięć długotrwała. Ale to nie koniec. Jest on również naszym systemem nawigacyjnym, odpowiedzialnym za pamięć przestrzenną. Krótko mówiąc, bez hipokampa nie ma zapamiętywania i uczenia się. Choroba Alzheimera zaczyna się od degeneracji tej właśnie struktury mózgu. Chory zapomina, co robił, nie przyswaja nowych informacji, zaczyna tracić orientację w terenie. Czy można więc wspomóc hipokamp, by służył nam dobrze do późnej starości? O tym za tydzień.


unnamed

Odcinek 1: Pamięć

Czy wiecie, że naukę języka obcego uznano za najlepszy trening pamięci? Lepszy niż krzyżówki, łamigłówki i szachy razem wzięte. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, okazuje się, że poszczególnymi językami zajmują się różne obszary mózgu, a więc nauka drugiego języka angażuje nowe neurony. Po drugie hipokamp, czyli część mózgu będąca naszą fabryką pamięci, jest tym sprawniejszy im bardziej nie próżnuje. W niedawnym artykule zamieszczonym w "Current Opinion in Neurology" stwierdzono, że dwujęzyczność stanowi potężną rezerwę poznawczą, opóźniającą początek otępienia. Jeśli do tego dodamy liczne eksperymenty, które wkazują na poprawę uwagi i pamięci roboczej u osób uczących się języków obcych, to łatwo dojść do wniosku, że nie można zrobić dla siebie lepszej rzeczy niż uczyć się języków całe życie! Za tydzień: co to jest hipokamp


Learn English Through Story

W okresie wakacyjnym, aby zachować kontakt z językiem, polecam ćwiczenia w rozumieniu ze słuchu z użyciem serii Learn English Through Story dostępnej na YouTube. Są to adaptacje znanych powieści dostosowane poziomami od beginner (Level 1) do advanced (Level 6). Wystarczy wybrać interesujący nas poziom i tytuł. Zachęcam, aby słuchając pierwszy raz, nie posiłkować się tekstem. Za drugim odsłuchaniem można również śledzić tekst i skupić się bardziej na słownictwie.
https://youtu.be/kqF-mCqbTIQ


Polandia - polish your English

Serdecznie polecam słuchaczom na każdym poziomie serię krótkich wywiadów o tym, jak obcokrajowcy postrzegają nasz kraj. Mówią oni po angielsku, ale wypowiedzi można śledzić z polskimi napisami. Zabawne, zaskakujące i pouczające. Seria pod patronatem MSZ dostępna na YouTube: https://www.youtube.com/show/polandia


Warsztat technik pamięciowych

Dla chętnych, którzy chcą uruchomić swoją wyobraźnię i wyćwiczyć się w lepszym zapamiętywaniu słówek, kilka użytecznych wskazówek. Jak obrócić na swoją korzyść proces zapominania, jak wykorzystać skojarzenia oraz swoje naturalne predyspozycje.

Materiał do pobrania:
HANDOUT


QUIZLET CZYLI FISZKI

Drogi Kursancie lub Kursantko! Czy korzystasz regularnie z fiszek przygotowanych do materiału z Twojego podręcznika? Jeśli nie, to poproś o link w sekretariacie. Jeśli tak, to upewnij się, że robisz to regularnie. Lepiej 15 minut każdego dnia niż raz w tygodniu. Powodzenia!